Fotovoltika

Ak vás téma fotovoltika  zaujíma, odporúčame vám prečítať si tento článok do konca pretože sa pozrieme na to aké má fotovoltika výhody a pre koho sa oplatí najviac. Každý, kto uvažuje nad využívaním elektriny vyrobenej z obnovitelných zdrojov , si najprv položí otázku, koľko panelov bude potrebovať na streche, aby vyrobili dostatok elektrickej energie pre  potreby svojej domácnosti.

Fotovoltika je podstatným kritériom pri výbere konkrétneho riešenia. Ešte predtým, ako vám navrhneme ideálne riešenie pre váš rodinný dom, potrebujeme vedieť vašu celkovú spotrebu elektrickej energie. V zásade však platí, že čím väčšia je spotreba energií v domácnosti, tým väčší zmysel má o fotovoltike uvažovať. 

Samozrejme, spotreba elektriny nie je vždy rovnaká. Mení sa napríklad v závislosti od spotrebiteľského správania danej domácnosti a takisto sa mení aj v čase, napríklad ráno alebo  cez deň, v lete či v  v zime. Iný priebeh spotreby počas dňa má 4-členná domácnosť, v ktorej je manželka na materskej dovolenke s dvomi deťmi a manžel pracuje z domu, ako rodina, kde obaja rodičia dochádzajú za prácou a deti chodia do školy. A pritom môžu mať rovnaký celkový odber elektriny v kWh počas roka. Pri fotovoltike je však veľmi dôležité vedieť, kedy dochádza k spotrebe tejto elektriny.

Nielen spotreba domácnosti, ale aj výkon fotovoltickej elektrárne sa mení v čase. Súvisí to najmä s množstvom slnečného svitu, z čoho samozrejme vyplýva, že napríklad v noci alebo počas daždivých dní panely nevyrábajú elektrinu. Výkon fotovoltiky môžu ovplyvniť aj ďalšie faktory, ako je napríklad počasie, orientácia strechy na určitú svetovú stranu alebo zatienenie fotovoltických panelov vedľajšou budovou, napadaným lístím či snehom.

Málo známym faktorom je taktiež vplyv teploty ovzdušia na výrobu fotovoltiky. Čím je vonku teplejšie, tým sa má tendenciu fotovoltický jav znižovať, naopak, pokiaľ je vonku chladno, ale pekne slnečno (napr. slnečné marcové dni alebo čerstvé septembrové), elektriny vyrobíte viac. Určite odporúčame výber vhodnej fotovoltiky pre váš rodinný dom konzultovať vopred s odborníkom.

Kvalitné fotovoltické panely JASolar , ktore dokonale spolupracujú s meničom napätia , ktorý  maximalizuje výkon každého panela. V praxi to znamená, že ak sa zníži výkon jedného panela, napríklad z dôvodu zatienenia alebo napadaného lístia, ostatné panely stále pracujú na 100 %.

Menič napätia GoodWe dokáže s panelmi komunikovať a aj ovládať ich takým spôsobom, aby vaša ročná bilancia výroby energie bola najväčšia možná. Zároveň zvyšuje bezpečnosť celej elektrárne a dokáže vám poskytnúť veľa cenných dát a údajov o vašej fotovoltike. Tie si môžete prehľadne prezrieť v aplikácii na mobile, tablete alebo vo webovom prehliadači na počítači.

 Jednotka kWp (kilowatt peak) označuje nominálny výkon fotovoltického panelu alebo celej elektrárne a zároveň ukazuje, aký špičkový (peak) výkon je panel schopný dosiahnuť za určitých podmienok. Označenie kWh (kilowatthodina) je jednotkou elektrickej práce, resp. energie, ktorá sa meria elektromerom, a ktorú dokáže elektráreň vyprodukovať.

Nami dodávaný najpredavanejší solárny panel JA Solar má aktuálne výkon cca 460 Wp. Fotovoltika s inštalovaným výkonom 1 kWp vyrobí v našich zemepisných šírkach približne 1 200 kWh (1,2 MWh) elektriny. Riešenie od Solar Service  4,1 kW s 9 fotovoltickými panelmi vyrobí približne 4 920 kWh (4,9 MWh) elektrickej energie za rok.

Ak uvažujete nad fotovoltikou pre váš rodinný dom, odporúčam vám zavolať si s naším poradcom pre fotovoltaiku  0949 007 777 ktorý, Vám  ochotne poradí pri výbere vhodného fotovoltického riešenia. 

 

Záznamy neboli nájdené...